Liikluskindlustuse mõte ja kahju hüvitamise põhimõtted
Kui auto juht vastutab kahju tekitamise eest, siis ei pea ta seda ise kinni maksma. Seda teeb tema liikluskindlustuse selts.
Kannatanu aga võib kindel olla, et tema kahju hüvitamine ei sõltu õnnetuse põhjustaja võimalustest, vaid selle eest seisab liikluskindlustus.
Kahju võib olla erinev – saamata jääv tulu, kehavigastuse raviga seotud kulu, asja hävimine või kahjustumine. Aga kahju võib olla ka seaduse keeles mittevaraline ehk teisisõnu moraalne ja hingeline.
Kahju hüvitamisel kohaldatakse seda liikluskindlustuse seadust, mis kehtis õnnetuse toimumise ajal. Siin on kahju hüvitamise asjaolud, kui õnnetus toimus 1. detsembril 2024 või hiljem.
Mõistame, et alati ei ole õnnetuse eelse olukorra taastamine võimalik ning raha ei korva läbielatud leina, valu ega kannatusi. Liikluskindlustuse kahju hüvitamise eesmärk on vähemalt proovida taastada õnnetusele eelnenud olukord.
Hüvitatakse ainult need kahjud, mille eest vastutab õnnetuse põhjustaja.
Näiteks ei hüvitata ravikulu, mille vajadus oli juba enne liikluskindlustuse juhtumit või mille vajadus oleks tekkinud ka siis, kui õnnetust ei oleks toimunud.
Kui inimene vajas taastusravi juba enne õnnetust ning vigastused seda mahtu ei suurendanud, siis ei ole taastusravi tingitud õnnetusest. Sellised otsused langetavad muidugi raviarstid.
Üldjuhul nõuab akuutsed ravikulud kindlustusfirmalt sisse raviasutus otse, kuid ka sel teemal on kannatanul soovitav haiglaga üle suhelda.
Ka jooksvalt tekkinud kulusid ei pea inimene kandma oma taskust. Kui on vaja mingi kulutus teha, näiteks soetada abivahend, ravim või maksta taastusravi eest, siis saab kindlustusandjalt nõuda garantiikirja (selts garanteerib nõude tasumise kannatanu eest) või rahas hüvitist oma pangakontole.
Kui selts maksab hüvitise kannatanu pangakontole ettemaksuna, siis on kannatanul kohustus hiljem vajadusel tõendada, et ta selle raha eest ettenähtud kulutuse tegi.
Üldjuhul tuleb aga iga nõue esitada kindlustusandjale kohe, kui kannatanule on kahju tekkinud ning nõude esitamine on võimalik.
Kindlustusandja hüvitab kahju kindlustussumma ulatuses.
Kindlustusandja võib hüvitist vähendada, kui inimesel oli osa oma kahjustuse tekkimisel.
Näiteks võib kindlustusandja hüvitist vähendada, kui
- reisija jätab turvavöö kinnitamata ja seetõttu saab ta rohkem viga kui siis, kui tal oleks turvavöö kinnitatud olnud
- bussireisija saab viga seetõttu, et ei hoidnud püsti seistes torust kinni ja kukub tavalises liiklusolukorras pidurdamise tõttu.