Hüvitatav kahju

Liikluskindlustuse kindlustusandja hüvitab kannatanule kahju tekitaja eest liikluskindlustuse juhtumis tekkinud kahju. Kahju hüvitamise üldalused sätestab võlaõigusseadus, liikluskindlustuse seadus täpsustab kindlustusandja hüvitamiskohustust.

Millistel juhtumitel kahju hüvitatakse? Missugune kahju hüvitatakse?

Millistel juhtumitel kahju hüvitatakse?

Liikluskindlustuse kindlustusjuhtum on kolmandale isikule kahju tekitamine, kui esinevad kõik allnimetatud tingimused:

  • kahju on tekitatud sõidukiga, mis peab olema kindlustatud

Näiteks ei ole tegu liikluskindlustuse juhtumiga, kui kahju põhjustatakse elektrimootoriga jalgrattaga, mille elektrimootor annab väntamisel üksnes lisavõimsust. Samuti ei ole tegu liikluskindlustuse juhtumiga, kui kahju põhjustatakse elektritõukerattaga, mille liikumise kiirus ei ületa 25 km/h ja mass ei ületa 25 kg.

  • kahju on tekkinud sõiduki kasutamisel transpordivahendina

Näiteks ei ole tegu liikluskindlustuse juhtumiga, kui:

-autokraana on tööasendis (rattad maast lahti ja kraana seisab tugedel) ja kraanaga tõstetav paneel tuleb kinnitusest lahti ning kukub möödasõitvale autole

-seisva sõiduki najale on toetatud redel, mis samasse sõidukisse kauba laadimise tõttu kukub kõrvalolevale autole

Liikluskindlustust kohaldatakse sõiduki mis tahes kasutamisele transpordivahendina, sõltumata maastikust, millel sõidukit kasutatakse, ja sellest, kas sõiduk seisab või liigub.

Eeltoodust hoolimata ei ole tegu kindlustusjuhtumiga, kui kahju põhjustatakse sõiduki kasutamisel muul otstarbel kui transpordivahendina, muu hulgas:

  • terrorikuriteo toimepanemise vahendina
  • spordivahendina võistlusel, treeningul, koolitusel või muul samalaadsel üritusel, kui tee või ala, millel sõidukit kasutatakse, on jalakäijatele, pealtvaatajatele ja teistele sõidukitele suletud
  • tööseadmena ja realiseerus tööseadmena kasutamisele iseloomulik risk

Samuti ei ole tegu kindlustusjuhtumiga, kui kindlustusandjal ei ole kohustust kahju hüvitada, sest see on liikluskindlustuse seaduses välistatud.

Näiteks ei hüvitata veolepingu, välja arvatud reisijaveolepingu korral kindlustusjuhtumi põhjustanud vedaja veetava veose kahjustamisest või kaotsiminekust tulenevat kahju.

Tagasi üles

Missugune kahju hüvitatakse?

Liikluskindlustuse kindlustusandja hüvitab näiteks:

  • kannatanu sõiduki hävimise või kahjustumise
  • kahjustada saanud hoone, piirdeaia, liiklusmärgi vms asja taastamise või asendamise kulu
  • kulu kahju ärahoidmiseks või kahju vähendamiseks
  • kulu hüvitise saamiseks või kahju kindlakstegemiseks, kui vastavat kulu kandmata ei oleks olnud võimalik hüvitist saada
  • kannatanu ravikulu, sh hooldusravi ja ravimikulu
  • kannatanu töövõimetusest tingitud sissetuleku vähenemise
  • hukkunu ülalpeetava ülalpidamise äralangemise
  • kannatanu vajaduste suurenemisest tekkinud kahju, näiteks kulutused meditsiinilistele abivahenditele (prillid, proteesid, ratastool jms), põetajale jms
  • mittevaralise kahju

Näiteks maksab kindlustusandja mittevaralise kahju hüvitist, kui inimene sai kindlustusjuhtumis raske kehavigastuse.

  • sõiduki väärtuse vähenemise

Lisaks eelöeldule hüvitab kindlustusandja kindlustusjuhtumi põhjustanud sõidukijuhi ravikulu raviasutuses.

Eeltoodust hoolimata ei hüvita kindlustusandja:

  • kindlustussummat ületavat kahju
  • keskkonnakvaliteedi halvenemisest tulenevat kahju, välja arvatud esmaste päästetoimingutega seotud mõistlikud kulutused esmase kahju likvideerimiseks ja kahju suurenemise ärahoidmiseks
  • saamata jäänud tulu, välja arvatud surma põhjustamise, tervise kahjustamise või kehavigastuse põhjustamise tõttu saamata jäänud tulu liikluskindlustuse seaduses sätestatud ulatuses
  • iseendale tekitatud kahju
  • sõiduki valdaja juhitud sõiduki omanikule tekitatud asja kahju

Näiteks ei hüvita kindlustusandja sõiduki omanikule sõiduki kahjustumisest tekkinud kahju, kui sõiduki omaniku sõber sõitis autoga kraavi ja auto sai kahjustada.

Auto juht on nii auto kui ka sellega ühendatud haagise valdaja. Seega, kui haagisega auto juht manööverdades näiteks haagisega vastu puud sõidab, ei hüvita liikluskindlustuse kindlustusandja haagise remondi kulu. Samuti ei kuulu liikluskindlustuse lepingu alusel hüvitamisele kahju, mis tekib siis, kui haagis tuleb seda vedanud auto küljest sõidu ajal lahti ja seejärel põrkavad haagist vedanud auto ja lahti pääsenud haagis omavahel kokku.

  • kahju, mille ärahoidmine ei ole liiklusreeglite täitmise eesmärk. Näiteks kahju, mis tuleneb sellest, et kahjustatud isikul jääb kindlustusjuhtumi tagajärjel täitmata leping, mis on sõlmitud isikuga, kes ei osalenud kindlustusjuhtumis

Liiklusreeglite täitmise eesmärk on tagada häireteta, sujuv, võimalikult kiire, ohutu ja keskkonda minimaalselt kahjustav liiklus. Käesolevas kontekstis tuleb liiklusreeglite täitmise eesmärgina pidada silmas eelkõige inimeste tervise kaitset ja vara kahjustumise vältimist.

Näiteks ei hüvita kindlustusandja kahju, mida õnnetusse sattunud veoettevõtja saab seetõttu, et kindlustusjuhtumi tõttu ei jõua veos õigel aja kohale ja veoettevõtja peab maksma veose saajale hilinemise eest leppetrahvi.

Hüvitatakse üksnes kindlustusjuhtumi tõttu tekkinud kahju, näiteks enne juhtumit asjal olnud kahjustuste taastamist ei hüvitata.

Kahju hüvitamisel võib kindlustusandja hüvitist vähendada, arvestades kahjustatud isiku enda osa kahju tekkimises või mõju kahju suurusele.

Näiteks kui sõiduki juht rikub liiklusreegleid ja põhjustab seetõttu liikluskindlustuse juhtumi, siis õnnetuses osalenud teise sõiduki kindlustusandja vähendab kindlustusjuhtumi tekitajale hüvitise nullini.

Näiteks võib kindlustusandja hüvitist vähendada, kui:

-reisija jätab turvavöö kinnitamata ja seetõttu saab ta rohkem viga kui siis, kui tal oleks turvavöö kinnitatud olnud

-bussireisija saab viga seetõttu, et ei hoidnud torust kinni ja kukub, kui buss pidurdab

Kahju tekitajalt ega liikluskindlustuse kindlustusandjalt ei saa nõuda puhtmajandusliku kahju hüvitamist. Puhtmajanduslik kahju on liikluskahju tekitamise korral:

Üldpõhimõttena kuulub hüvitamisele ainult asjale tekkinud kahju, v.a võlaõigusseaduse § 132 lõikes 4 nimetatud kahju. Muu kahju, mis tekib sellest, et asi on kahjustunud või hävinud, on puhtmajanduslik kahju ja seda ei hüvitata.

  • isikukahju, mida ei nimetata võlaõigusseaduse §-des 129 kuni 131

Näiteks ei saa kahju tekitajalt ega kindlustusandjalt nõuda hüvitist, kui liikluskindlustuse juhtumi tõttu:

-jääb kahjustatud isikul minemata reisile, teatrisse või kinno

-kannab kahjustatud isik mõttetut kulu, näiteks ei saa ta sõidukit kasutada, kuid peab tasuma liisingumakseid

Tagasi üles