Kindlustuskohustuse erand
Üldine reegel on, et igal liiklusregistris registreeritud sõidukil peab olema liikluskindlustuse leping. Erandina ei pea liikluskindlustust olema 12 kuu jooksul peale lepingu lõppemist, kui täidetud on allpool kirjeldatud tingimused. Lisaks sätestab liikluskindlustuse seaduse § 4 kindlustuskohustuse ka muudele sõidukitele, kuid nende suhtes kindlustuskohustuse erand ei rakendu.
Teisisõnu, näiteks kui sõiduauto on liiklusregistris registreeritud, siis üldreegli kohaselt peab sellel olema liikluskindlustuse leping sõltumata sellest, kas seda kasutatakse või mitte. Vaid juhul, kui sõiduk on liiklusregistrist ajutiselt või lõplikult kustutatud, ei ole selle sõiduki suhtes kindlustuslepingu sõlmimise kohustust.
Erand kindlustuskohustuses ei rakendu näiteks PROOV numbrimärgiga sõidukile, vanasõidukile, võistlussõidukile, maastikusõidukile või ka kindlustamisele kuuluvale, kuid registreerimiskohustuseta elektritõukerattale. Nendel sõidukitel peab olema liikluskindlustuse leping siis, kui neid liikluses kasutatakse. See tuleneb sõiduki iseloomust või liikluskindlustuse seaduse § 5 toodud kindlustuskohustusest vabastusest.
Mootorsõidukitel liiklusregistris on kindlustuskohustuse erand (liikluskindlustuse seaduse § 6) – kindlustuskohustust ei ole lepingu lõppemisele järgneva 12 kalendrikuu jooksul tingimusel, et sellel ajavahemikul ei osaleta sõidukiga liikluses ega kasutata sõidukit muul viisil, mis võib põhjustada kindlustusjuhtumi.
Liiklus on liiklusseaduse kohaselt jalakäija või sõiduki liikumine ja paiknemine teel. Tee on jalakäijate või sõidukite liiklemiseks avatud rajatis või maaomaniku poolt liikluseks ettenähtud muu ala. Ka parkla on liikluseks ettenähtud ala ja seega ka tee osa. Seega liikluses osalemine on teel sõidukiga liiklemine, aga ka näiteks ka sõidutee ääres või parklas parkimine sõltumata parkimise kestusest.
Lisaks peab kindlustuskohustuse erandi kehtimiseks olema täidetud veel ka teine tingimus – sõidukit ei kasutata muul viisil, mis võib põhjustada kindlustusjuhtumi. See tähendab, et sõidukit ei tohi kasutada mistahes viisil transpordivahendina, sõltumata maastikust ja sellest, kas sõiduk seisab või liigub.
Näiteid liikluskindlustuse kindlustusjuhtumitest:
- sõidukist alanud tulekahju kahjustab teiste vara
- seisva sõiduki uksega teise sõiduki kahjustamine
- auto ärandatakse ja sellega põhjustatakse teistele kahju
- sõiduk hakkab kallakul seistes või suure tuulega ise liikuma ja põhjustab kahju
Kokkuvõtvalt
- kui sõiduk on pargitud sõidutee äärde, avalikku parklasse, parkimismajja või kortermaja ühiskasutatavasse garaaži, siis ei ole kindlustuskohustuse erandit ka siis, kui sõidukiga ei ole plaanis sõita. Seega sõidukil peab olema liikluskindlustuse leping
- kindlustuskohustuse erand kehtib, kui sõidukiga ei osaleta liikluses ega kasutata transpordivahendina ja täidetud on näiteks kõik alltoodud tingimused
- sõiduki võtmeid hoitakse peidus ja neile ei pääse ligi inimesed, kes ei tea, et sõidukil ei ole liikluskindlustust või on sõidukilt eemaldatud varuosad nii, et ilma nendeta ei saa sõidukit käivitada ja nende paigaldamine ei ole väga vähest vaeva nõudev
- sõidukit hoitakse kohas, kus ei ole võimalik teistele kahju tekitada, näiteks eemal teiste isikute varast või kannatanule kuuluvas eramaja hoovis või garaažis
Kui 12-kuine kindlustuskohustusest vabastuse periood saab läbi ja registreeritud sõidukil ei ole liikluskindlustuse lepingut, siis hakkab kehtima liikluskindlustus automaatselt sundkindlustusena.
12-kuine kindlustuskohustusest vabastuse periood lõppeb, kui sõiduk kustutatakse alaliselt või ajutiselt liiklusregistrist või liiklusregistris muutub kindlustuskohustusega isik, näiteks registris muudetakse auto omanikku.
Kui kindlustuskohustuse erandi tingimust rikutakse ning sõidukiga põhjustatakse liikluskindlustuse juhtum, siis kannatanule hüvitab kahju viimase lepingu kindlustusandja. Kindlustuskohustusega isikul tuleb kindlustusandjale makstud hüvitis tagasi maksta.
Kindlustuskohustusega isik on see, kes on kantud sõiduki vastutavaks kasutajaks liikluskindlustuse registris. Kui vastutavat kasutajat ei ole, siis on kindlustuskohustus sõiduki omanikuna liiklusregistrisse kantud isikul.
* Tekst on koostatud alates 1. detsembrist 2024 kehtiva liikluskindlustuse seaduse redaktsiooni põhjal. Kindlustusjuhtumile kohaldatakse kindlustusjuhtumi toimumise ajal kehtinud liikluskindlustuse seadust.