Kuidas valida liikluskindlustust?
Liikluskindlustus on kohustuslik. Allpool annab Liikluskindlustuse Fondi tarbijahariduse valdkonnajuht Jaanika Käärst mõned soovitused liikluskindlustuse valikuks.
Kas otse või vahendaja kaudu?
Kõige soodsamad pakkumised liikluskindlustuse lepingu sõlmimiseks on võimalik leida kindlustusseltside kodulehtedelt iseteeninduse keskkonnast. Liikluskindlustust on võimalik soetada ka kindlustusvahendajate kodulehtedelt, kuid üldjuhul on seal võrdlusandmetel hinnad kallimad. Selleks, et kliendid ei peaks soodsaima pakkumise leidmiseks läbi käima kõigi kindlustusandjate kodulehti, on Liikluskindlustuse Fond (LKF) välja arendanud liikluskindlustuse kalkulaatori, mille kaudu on võimalik võrrelda kindlustusseltside veebikanalite hindu. Liikluskindlustuse kalkulaatori leiab LKF veebiaadressilt www.lkf.ee/et/kalkulaator. Kalkulaator näitab enamuse kindlustusandjate liikluskindlustuse hindu otse kindlustusseltsi kodulehelt ostes. Swedbank P&C Insurance AS ja Compensa Vienna Insurance Group-i liikluskindlustuse pakkumised tuleks küsida otse neilt.
Mis on minu jaoks oluline?
Kuigi liikluskindlustus on üldiselt standardiseeritud ja liikluskindlustuse lepingu tingimused tulenevad liikluskindlustuse seadusest, võib hinna erinevus ühele ja samale autole liikluskindlustust otsides olla märkimisväärne. Liikluskindlustuse makse arvutamisel võetakse arvesse mitmeid erinevaid sisendeid, nagu näiteks sõiduki marki, mudelit, võimsust, omaniku või vastutava kasutaja kindlustusajalugu ja peamist elukohta, tulevikus selle sõidukiga juhtuvate avariide tõenäosust ning palju muudki.
Siiski ei tasu juhinduda ainult soodsaimast hinnast. Otsust tehes võiks kaaluda läbi erinevaid asjaolusid nagu eelnev kogemus, kahjukäsitluse kiirus, makseviisid ning lisateenused. Mitmed seltsid pakuvad liikluskindlustuse juurde ka näiteks tasuta autoabi või väikse lisatasu eest täiendavat õnnetusjuhtumikindlustust. Seega ei pruugi kliendi vajadustele sobivaim kindlustus olla alati kõige madalama hinnaga.
Millist makseviisi eelistada?
Alati tasub uurida, kas kindlustusmakseid on võimalik teha lisaks aastamaksele ka kuu-, kvartali- või poolaasta maksetena. Oleneb kindlustusseltsist, aga enamasti on aastamakse soodsam võrreldes perioodiliste maksetega. Osamaksetega kaasneb ka risk, et mõni makse jääb kogemata või tehnilistel põhjustel tegemata ja kindlustuskaitse võib seetõttu katkeda.
Kindlustuskaitse kehtivust ja selle olemasolu saab aga igal hetkel kontrollida aadressilt: https://vs.lkf.ee/pls/xlk/!sysadm.ic_insurance_cover_pkt.show_form?p_purpose=DRIVE
*Allolev tabel on toodud näitena kahe sõiduki liikluskindlustuse makse suuruse vahest kui osta kindlustus otse seltsist või kui kasutada Eesti suurima kindlustusmaakleri IIZI teenust.
LKF on liikluskindlustuse seaduse alusel kindlustusandjate poolt asutatud ühing, mille peamine ülesanne on täita liikluskindlustuse garantiifondi rolli ja ning hallata liikluskindlustuse registrit. LKF hüvitab liikluskindlustuse seaduses sätestatud ulatuses ja korras kindlustamata või tundmatuks jäänud sõidukiga tekitatud kahjud. LKF on lüli liikluskindlustuse rahvusvahelises võrgustikus, täites nii Euroopa Liidu nõuetest tulenevat teabekeskuse ja hüvitusorgani rolli kui ka rahvusliku büroo rolli Rohelise Kaardi süsteemis. LKF-i juures tegutseb ka liikluskindlustuse lepitusorgan.
Lisainfo:
Jaanika Käärst
Eesti Liikluskindlustuse Fondi tarbijahariduse valdkonnajuht
tel 667 0517, mob 5109728
e-post jaanikakaarst [at] lkf.ee
www.lkf.ee