Kindlustus kaitseb lapsi

21.06.2018

Kati Varblane, Eesti Kindlustusseltside Liidu kommunikatsioonijuht

1. juunil tähistati lastekaitsepäeva, mistõttu on põhjust rääkida laste kindlustamisest. Lapsi kaitseb nii õnnetusjuhtumikindlustus, elukindlustus, reisikindlustus, kodukindlustus, vastutuskindlustus kui ka liikluskindlustus.

Kui laps saab õnnetuses viga, siis on abiks õnnetusjuhtumikindlustus. Kui laps vigastab end või jääb haigeks välismaal, siis aitab reisikindlustus.

Kui lapsega juhtub liikluses õnnetus autojuhi süül, siis on hea teada, et kannatada saanud lapse kahjud hüvitab autojuhi liikluskindlustuse kindlustusandja.

Lapse kaitseks on ka tema vanema sõlmitud elukindlustus. See aitab perel toime tulla, kui lapsevanem jääb raskelt haigeks, tal juhtub tõsine õnnetus, talle määratakse püsiv puue, ta kaotab töövõime või sureb. Lisaks on võimalik koguda raha lapse tuleviku kindlustamiseks ja lisada lepingusse kindlustus vanema surma korral.

Kodu on terve pere jaoks tähtis koht, mille kindlustamine tasub läbi mõelda. Näiteks peaks koduse vara kindlustussumma arvestamisel meeles pidama ka laste asjade kindlustamist nagu tahvelarvuti, mängukonsool jne. Jalgratast ja telefoni võib kindlustada nii kodukindlustusega kui eraldi.

Igaühega võib juhtuda, et kogemata põhjustatakse kahju kellegi varale. Kui näiteks laps riivab rattaga sõites naabri autot, siis peavad vanemad kahju hüvitama. Selleks on kasulik sõlmida vastutuskindlustus, mis kataks ka lapse tekitatud kahju.

„Kui laps põrkab kergliiklusteel või liikluses kokku jalakäijaga või mõlgib pargitud autot, siis tuleb kahju korvata selle tekitajal või tema seaduslikul esindajal. Eraisiku vastutuskindlustuse olemasolul korvab selle kahju kindlustusselts,“ selgitas If Kindlustuse isikukahjude grupijuht Kadri Puna.

Seega aitab kindlustus lapsi mitmel moel ning lastega seotud kindlustustest on põhjust rääkida lähemalt.

Õnnetusjuhtumikindlustus lapsele

Õnnetusjuhtumikindlustus on mõeldud nii lastele kui täiskasvanutele. See aitab katta inimese väljaminekuid õnnetuse korral, kui ta saab vigastada, jääb töövõimetuks või saab püsiva puude.

Lastel juhtub palju õnnetusi tõukeratta, rula, jalgrattaga ja tasakaaluliikuriga sõites, aga ka batuudil hüpates või lihtsalt mängimise ajal. Kõige sagedamad traumad on luumurrud, nihestused ja põrutused. Kindlustusseltsid maksavad selliste traumade puhul valuraha hüvitist. Kui õnnetuse tagajärjel tekib püsiv vigastus või tervisehäire, siis makstakse püsiva puude hüvitist.

Seesam Kindlustuse õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul on ligi pooled laste vigastustest kukkumised. „Koolilapsed saavad viga koolis, trennis ja spordiväljakutel, sageli just pallimänge mängides. Väiksemate lastega juhtuvad õnnetused rohkem kodus. Lisaks kukkumistele tuleb ette ka põletusi kuuma vedelikuga, ütles Gilden.

Kui laps satub õnnetuse tagajärjel haiglasse, hüvitab ravikulud haigekassa. Kindlustus katab paranemiseks vaja mineva tasulise arstiabi või taastusravi kulud.

Gildeni sõnul paranevad laste vigastused enamasti mõne nädalaga, kuid pere sissetulek kahaneb vanema töölt eemaloleku tõttu. „Seetõttu on Seesamis võimalik lapsevanemal valida endale päevaraha kindlustus ning hüvitist makstakse perioodil, mil laps vigastusest taastub ning vanem peab olema temaga hoolduslehel,“ sõnas Gilden.

BTA Kindlustuse reisi- ja õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuhi Mihhail Prokopjevi hinnangul on õnnetusjuhtumikindlustus mõeldud suuresti just lastele, kuna nad on väga aktiivsed. „Kindlustusseltsid on loonud erinevaid pere- ja spordisõbralikke pakette. BTA pakub Eesti turul ainulaadset paketti „Lapse rõõm“, mis kompenseerib õnnetusjuhtumi korral kulutused maiustustele, puuviljadele või ka näiteks kino- ja loomaaiapiletitele,“ ütles Prokopjev.

Elukindlustus lapsele raha kogumisega

Iga vanem soovib oma lapsele pakkuda turvatunnet, millest ühe osa moodustab rahaline kindlustatus. Regulaarne kogumine isegi väikeseid summasid igakuiselt kõrvale pannes annab lõpuks märkimisväärse tulemuse.

Mandatum Life kindlustusseltsi kommunikatsiooni- ja turundusjuht Hele Soomets soovitab lapsele raha koguda investeerimisriskiga elukindlustuslepingu kaudu, et lisaks säästetud rahale oleks võimalik tagada pere rahaline turvatunne ka rasketel aegadel. „Lapsele raha kogudes soovitame kasutada aktiivselt juhitud fonde, mis annab raha kogujale vabaduse valida endale sobiva riskitasemega fond ja jätta oma investeeringu aktiivne juhtimine fondihaldajate hooleks," ütles Soomets.

Soovitused perereisi reisikindlustuse valimiseks

Aegsasti soetatud reisikindlustus kaitseb nii enne reisi kui reisil olles võimalike ootamatuste eest ning aitab katta tekkinud lisakulud, mis võivad teinekord osutuda küllaltki suureks. Oluline on lihtsalt jälgida, et vajalikud riskid oleksid reisikindlustusega kaetud nii sinu kui sinu lähedaste jaoks – nii saad nautida reisi ja elamusi murevabalt.

PZU Kindlustuse isikukindlustuse tootejuht Kristo Õunapuu annab seitse nõuannet:

1)         Reisitõrkekindlustus lapsele: Mõned lennufirmad pakuvad väikelastele soodushinnaga või koguni tasuta lennupileteid. Kui haigestumise tõttu või mõnel muul põhjusel tuleb reis katkestada ja varem tagasi pöörduda, ei pruugi uus pilet enam soodne olla. Sellisel juhul aitab reisitõrkekindlustus.

Soovitav on teha reisikindlustus kohe pärast reisi eest tasumist, sest olenevalt kindlustusseltsist hakkab reisitõrkekindlustus kehtima 2-5 päeva pärast lepingu sõlmimist.

2)         Pagasikindlustuse piirmäärad: Sageli unustatakse väikelapsega reisides arvestada pagasikindlustuse sisse lapsevankri maksumus.

Pagasikindlustus pakub kaitset pagasi hilinemise, kahjustumise, varguse ja kadumise korral. Enamasti ei laiene see lennupiletitele, rahale, pangakaartidele ja koduloomadele. Lisaks võib kindlustusandja näiteks nõuda, et pagasit ei jäeta omaniku järelevalveta.

3)         Veendu, et reisikindlustus katab riskiohtliku tegevuse reisi ajal. Kindlustusandjad soovitavad osta lisakindlustuskaitse, kui te reisil tegelete sportimisega, lähete sukelduma või pikemale mägimatkale. Tähelepanu tasub pöörata ka tegevustele, millega tegelemisel kindlustuskaitse ei kehti.

4)         Pööra tähelepanu tingimustele ja välistustele. Reisikindlustus hüvitab need kahjud, mis on tingimustega kokku lepitud. Kindlustusandjatel võivad olla erinevad välistused, mille korral hüvitist ei maksta. Näiteks mõnel seltsil võib olla välistuseks streigi tõttu edasilükkuv lennureis, teisel reisija kroonilise haiguse ägenemise tõttu ärajääv reis.

5)         Lastega reisides on otstarbekas võtta reisikindlustus, mis sisaldab vastutuskindlustust. See aitab katta tagajärjed ka sellistes olukordades, kui laps jookseb näiteks mõnes kaupluses leti pikali ja peate kulud katma.

6)         Tutvu kindlustusvõtja kohustustega, sealhulgas kahjujuhtumist teatamise korra ja tähtajaga.

7)         Kindlustusjuhtumi tõendamiseks tuleb alles hoida kõik kirjalikud tõendid, arved ja tšekid, mis tõestavad juhtumi toimumist ja kulusid.

Lastega peredele sobib koguriskikindlustus

Salva Kindlustuse varakindlustuse osakonna juhataja Alver Kivirüüti sõnul on kodu ja koduse vara kindlustamiseks laias laastus kaks valikut – koguriskikindlustus või valikriskikindlustus.

„Kaitse paljude erinevate riskide vastu korraga annab koguriskikindlustus, mis katab ka ootamatutest õnnetustest põhjustatud kahjud hoonele nagu naabri hooletu remonditöö, tuulehoo tõttu katki läinud ukseklaasi jne. Lisaks on kaitstud ka koduse varaga seotud kahjud, mida paratamatult juhtub sageli väikelastega kodudes,“ ütles Kivirüüt.

„Mänguhoos on kerged purunema väiksemad elektroonikaseadmed nagu nutitelefonid ja tahvelarvutid, tavatud pole ka telefoni WC-potti uputamised, mõõgavõitluse ajal mõrase ekraani saanud telekad või lõhutud aknaklaasid,“ selgitas Kivirüüt.

Kivirüüti sõnul sobib valikriskikindlustus pigem juhul, kui koduga on seotud kindlad riskid, mille vastu soovitakse kaitset – näiteks tulekahju, veeavarii või tormikahju.

Kivirüüt rõhutas, et lisaks koguriskikindlustusele on mõttekas teha ka vastutuskindlustuse, mis katab kahju kolmandale osapoolele. „Mida lähedamale naabritele elatakse või nendega läbi käiakse, seda olulisem on ka vastutuskindlustus. Kui elate korterelamus, siis veekahju ei pruugi piirduda ainult teie korteriga, vaid võib ära rikkuda ka naabrite siseviimistluse. Samuti ei tee autode vahel mängivad lapsed vahet, kelle auto nad võivad ära kriipida,“ ütles Kivirüüt.

Seega tuleb kodu kindlustamisel hoolega läbi mõelda, mille pärast soovitakse kodu kindlustada, milliste juhtumite vastu ja millised on potentsiaalsed ohuallikad.