Jalakäijale otsasõidu vältimiseks võta hoog maha
Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) viimase viie aasta statistika kohaselt sagenevad septembris jalakäijatele otsasõidud ning sügisel ja talvel on neid rohkem kui teistel aastaaegadel. Mullu septembris oli jalakäijale otsasõite 42 protsenti rohkem kui augustis, kokku 22 liikluskindlustuse juhtumit.
LKF-i kahjuennetuse valdkonna juht Ülli Reimets soovitas autojuhtidel valida rahulikum sõidustiil. „Jalakäijale otsasõidu vältimiseks tuleb hoog maha võtta. Kõige rohkem saab inimesi liikluses viga maist kuni septembrini, sest sõidukiirus on suvel suurem ja sõidukite kokkupõrgete tagajärjed seetõttu raskemad. Sügise saabudes kasvab aga jalakäijatele otsasõitude arv. Eriti septembris, kui noored naasevad kooli ja lapsed lasteaeda, on autode sõidukiirus liiga suur linnades ja asulates ning õnnetusi jalakäijatega juhtub rohkem,“ ütles Reimets.
Isikukahjuga liikluskindlustuse juhtumeid on üldiselt sagedamini maist kuni septembrini. Neist viiendik põhjustatakse kokkupõrkel ristuval teel liikujaga, nii otsasõite jalgratturile kui jalakäijale on 15 protsenti. Mullu oli ratturile otsasõite enim septembris, kokku 24 juhtumit, sealhulgas isikukahjuga 17. Tänavu juunis oli neid 34.
Gjensidige Eesti filiaali juhataja Raido Kirsiste palus autojuhte olla koolide läheduses eriti tähelepanelik. „Kooliaasta alguses suureneb paraku õnnetuste arv, kus mitmerealise sõidutee ülekäiguraja ees peatub ühel sõidurajal sõiduk, et jalakäijat või tõukeratast üle tee lasta, aga teisel real sõitev auto ei jõua õigeaegselt pidurdada. Noored liiklejad ei pruugi kõrgete autode vahelt välja paista ja seetõttu tuleb eriti ettevaatlik olla olukorras, kus keegi on juba ülekäiguraja läheduses peatunud,“ ütles Kirsiste.
Kui mullu suvekuudel moodustasid Tartu koolide ümber 150 meetri raadiuses toimunud liiklusõnnetused 3,5 protsenti linna liikluskindlustuse juhtumitest, siis septembrist maini oli neid 6 protsenti. Ligi kahekordne õnnetuste arvu kasv oli ka näiteks Tallinna 21. Kooli ja Reaalkooli ümbruses.
Akadeemia ringil Tallinna Tehnikaülikooli läheduses oli mullu septembris 17 liikluskindlustuse juhtumit, tavapärane kuu keskmine juhtumite arv jääb aga alla 10.
LKF on liikluskindlustuse registri pidaja, liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu.
Kati Varblane
LKF-i kommunikatsioonijuht
tel 667 0517, 516 9152
e-post kati.varblane [at] lkf.ee (kati[dot]varblane[at]lkf[dot]ee)
www.lkf.ee
www.kindlustame.ee