Tänasest kaotasid kehtivuse Venemaa sõidukite rohelised kaardid Eestis

01.06.2023

Täna, 1. juunil 2023 kaotasid kehtivuse kõik senised Venemaa ja Valgevene sõidukite rohelised kaardid Eestis ja teistes Euroopa Majanduspiirkonna riikides. Alates tänasest peab neile sõidukitele Eestis liiklemiseks tegema piirikindlustuse või tuleb sõiduk registreerida Eesti liiklusregistrisse ja teha tavaline liikluskindlustus.

Liikluskindlustuse fondi (LKF) juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul on sõda Ukrainas ja finantssektorile kehtestatud sanktsioonid viinud selleni, et Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigid lõpetasid rohelise kaardi süsteemi lepingu Venemaa ja Valgevenega.

„Kui Venemaa registrimärgiga auto omanik elab Eestis, siis ta võiks tõsiselt kaaluda autole Eesti numbrimärgi võtmist, sest tavaline liikluskindlustus on meie piirikindlustusest märksa soodsam. Muidugi võib teha piirikindlustuse ka teises Euroopa Majanduspiirkonna riigis, kus see võib olla odavam,“ ütles Potsepp.

Maksu- ja tolliameti välispiiri valdkonna juhi Ants Kutti sõnul saab piirikindlustust osta juba 30 päeva enne reisi algust ja kuni üheks aastaks. „Et vältida võimalikke ootejärjekordi Eesti-Vene piiril, kutsume üles kõiki reisiplaane tegevaid inimesi ja ettevõtteid, keda muudatus puudutab, soetama korrektne piirikindlustus juba täna. See tagab sujuva piiriületuse ilma tülikate viivitusteta,“ ütles Kutti.

Piirikindlustust saab teha Narva, Luhamaa ja Koidula piiripunktis ning Tallinna lennujaama tollipunktis maksu- ja tolliameti esinduses.

Narva piiripunkti juht Marek Liiva selgitas, et piirivalvurid kontrollivad sõidukitel kehtiva kindlustuse olemasolu nii Eestisse sisenemisel kui siit väljumisel. „Kui Eestisse tuleval sõidukil ei ole Eestis kehtivat kindlustust, siis ei luba me sõidukiga riiki siseneda. Sõidukijuht saab sellisel juhul piiril vormistada piirikindlustuse,“ rääkis Liiva.

Alates 1. juunist ei kehti ka Eesti sõiduki roheline kaart Venemaal ja Valgevenes.

Roheline kaart on rahvusvaheline liikluskindlustuse poliis, mille saab Eesti registris olevale sõidukile tellida kindlustusseltsilt koos Eesti liikluskindlustuspoliisiga.

LKF on liikluskindlustuse registri pidaja, liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu.

Lisainfo rohelise kaardi kohta Venemaal ja Valgevenes

Kati Varblane
LKF-i kommunikatsioonijuht
tel 667 0517, 516 9152
e-post kati.varblane [at] lkf.ee (kati[dot]varblane[at]lkf[dot]ee)
www.lkf.ee
www.kindlustame.ee