Kortermajade tulekahjusid saab ennetada

02.05.2024

Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) andmetel toimub kindlustatud hoonetes ligi 600 tulekahju aastas, mille kogukahju on viimastel aastatel olnud 15 miljoni euro kandis. Pooled tulekahjudest on seotud korterelamutega, täpsemalt 42 protsenti korteritega ja 8 protsenti korterelamutega.

22. mail on kavas veebiseminar tuleohutuse teemal korteriühistute esindajatele.

EKsLi kahjuennetuse spetsialisti Aliis Kaare sõnul on kortermajade tulekahjusid võimalik ennetada. „Korterelamutes on tulekahjud eriti ohtlikud, kuna tuli levib kiiresti edasi, seades ohtu nii inimesed kui vara. Korterelamu kahjusummad võivad ulatuda miljonitesse eurodesse,“ ütles Kaar.

„Tuleohutuse parandamiseks kutsume korteriühistute esindajaid suurele infopäevale 22. mail, kus eksperdid annavad nõu tulekahju, elektri- ja gaasiõnnetuste ennetamiseks, selgitavad korterelamu ümberehitamise nõudeid ja kindlustusvaidluste lahendamist ning kindlustusandjad vastavad korteriühistu kindlustust puuduvatele küsimustele,“ ütles Kaar.

Päästeameti statistika kohaselt toimus 2023. aastal kortermajades 200 tulekahju, milles hukkus 20 inimest.
„Töökorras suitsuanduri paigaldamine on vähim, mida iga kortermaja elanik ise saab ohutuse nimel ära teha. Suitsuandur annab tulekahjust varakult märku ning annab inimestele võimaluse hoonest välja saada ja ka tekkivad kahjud võimalikult väiksed hoida,“ ütles päästeameti ohutusjärelevalve ekspert Tiina Kiil.

Kiil lisas, et üks murekohti Päästeameti vaatest on ka igasugused elektripaigaldised. „Vananenud elektripaigaldised ei sobi kaasaegsele elektritarbimisele ning ka statistika näitab, et elekter on tulekahjude tekkepõhjusena tõusutrendis. Lisaks sellele on probleeme ka hoonest evakueerimist puudutavaga – trepikojad on asju täis, tuletõkkeuksi pole või hoitakse neid lahti.“
EKsLi andmetel on Eestis 25 tuhat korteriühistut ja sõlmitud on ligikaudu 12 tuhat kortermajade kindlustuslepingut, mis pakuvad kaitset tulekahju korral. 

EKsLi tasuta eestikeelne veebiseminar korteriühistute esindajatele „Kuidas korterelamus tulekahju ennetada ja targalt kindlustada?“ leiab aset 22. mail. Päästeameti eksperdid selgitavad korterelamu tuleohutust, Tarbijakaitse- ja Tehnilise Järelevalve esindajad elektriohutust ja gaasiohutust korterelamutes ning  Tallinna Linnaplaneerimise Ameti esindaja räägib korterelamute ümberehitusest. Swedbanki ja PZU Kindlustuse eksperdid annavad ülevaate korteriühistu kindlustusest ning EKsLi jurist selgitab, kuidas kindlustuse lepitusorganis lahendada vaidlust kindlustusandjaga.

EKsL on kõiki Eestis tegutsevaid kindlustusandjaid ühendav erialaliit, mis arendab kindlustust ja kahjuennetust, samuti analüüsib ja avaldab kindlustusstatistikat. EKsL korraldab kindlustusvaidluste lahendamist kindlustuse lepitusorgani kaudu.

Lisainfo: 22. mai korteriühistute veebiseminari programmi ja registreerimisinfoga saab tutvuda siin

Kati Varblane
EKsLi kommunikatsioonijuht
tel 667 1800, 516 9152
e-post kati.varblane [at] eksl.ee (kati[dot]varblane[at]eksl[dot]ee)  
www.eksl.ee